ساعت سوئیسی SWISS MADE تنها یک جوک است!

درست زمانی که ساعت سازان سوئیسی با هجوم ساعت های فیک و تولید بی کیفیت ساعت های کپی جنوب شرق آسیا و فناورهای جدید مانند ساعت های هوشمند دست و پنجه نرم می کنند، آخرین خبر بد برای آنها، تهدید جدید داخلی از هم صنفان خود است! اما این دقیقن در حال رخ دادن است.

بسیاری از میکرو برندهای جدید که ادعای SWISS MADE بودند را یدک می کشند، فقط در آسیا و با قطعات ارزان تولید شده اند. گرچه برخی از طراحی مناسب و موتورهای سوئیسی ارزان قیمت بهره می برند اما آیا این به تنهایی کفایت می کند تا برچسب Swiss Made را یدک بکشند؟

این مورد حتی در مورد برندهای معتبر و قدیمی سوئیسی هم در حال رخ دادن است، زمانی که ساعت های توربیون با قیمت های چندین صد هزار دلاری فروخته می شدند تقریبن پایان یافته، حالا با استفاده از توربیون های چینی Seagull بسیار از برندهای بی نام و نشان ساعت های توربیون با قیمت زیر 500 دلار ارایه دادند، برندهای از قبیل Tag Heuer نیز بر آن شدند تا این امکان را به ساعت های خود اضافه کنند! تا بتوانند سهم فروش خود در بازار را حفظ کنند و از به انحطاط رفتن برند جلوگیری نمایند.

اتفاقی بدی که برای صنعت ساعت سازی سوئیسی بعد از ظهور موتورهای کوارتز رخ داد و بسیاری از برندهای سوئیسی را به نابودی و کم رنگ شدن کشاند، امروزه با قدرت بیشتر و با تعداد هجوم های بیشتری در حال جریان است و هر ساله به تعداد این هجوم آورندگان افزوده می شود. تا جایی که بسیاری از برندهای سوئیسی را نیز درگیر نموده است. آنها بر این باورند همانند، زمانی که برندهای سوئیسی نسبتن موفق تصمیم گرفتند تا از موتورهای کوارتز نیز در ساعت های خود استفاده نمایند، امروزه نیز باید به بازار توجه نمود و مشتریان را راضی نگاه داشت حتی با استفاده از تولیدات آسیایی!

Swiss Made یک نام رسمی دولتی است که گواهی می دهد که یک ساعت دقیقاً از قطعات ساخته شده و مونتاژ شده در سوئیس ساخته شده است.

آقای  D’Amore در مصاحبه ای در دفتر خود در مرکز شهر لوزان گفت: “ساخت سوئیس یک شوخی است.” این سوئیسی ایتالیایی 13 سال را صرف طراحی ساعت های تجاری برای مارک هایی مانند TAG Heuer ، Parmigiani Fleurier و Montblanc کرده است. اگر حداقل بیش از 60 درصد ارزش موتور (سیستم حرکتی) ساعت از سوئیس تأمین شود و اگر ساعت در کشور سوئیس مونتاژ شود، ساعت سازها مجازند ساعت های خود را ساخت سوئیس بنامند.صنعت ساعت سازی، چهار صد ساله سوئیس اخیراً از کاهش جدی صادرات در مدت 10 ماه گذشته رنج برده است.سوئیس هر ساله حدود 2.5 درصد از ساعت های دنیا را تولید می کند، اما طبق گفته رنه وبر در بانک Vontobel AG بیش از نیمی از درآمد کل بازار فروش ساعت (حدود کل بازار 38 میلیارد فرانک بر آورد می شود) را سوئیس بدست می آورد، زیرا ساعت های ساخته شده سوئیس قیمت های بالاتری دارند.

ساعت سوئیسی SWISS MADE

سه شرکت اکثریت ساعتهای سوئیسی را تولید می کنند:

 • کمپانی بزرگ Swatch Group AG که معروفترین مارک های آن شامل امگا و لونژین است.
 • کمپانی Richemont، که کارتیه و IWC را می سازد.
 • و رولکس که Tudor را نیز می سازد.

مراقب باشید: درست زمانی که ساعت های هوشمند تقاضای خرید ساعت های مکانیکی سوئیسی را به پایین ترین سطح پایین کاهش داده اند، تعداد رقبای دیگر به طور چشم گیر در حال افزایش است. امروزه وب سایت هایی مانند Borrowed Time ظاهر شده و ساعت های لوکس را برای استفاده به مهمانی ها به مردم وام می دهند. سهام شرکت Swatch در سال گذشته 27 درصد افت کرده است، در حالی که سهام شرکت Richemont حدود 34 درصد کاهش یافته است. گرچه به عقیده برخی از کارشناسان، برندهای نوپای SWISS MADE تاثیر زیادی بروی برندهای معتبر سوئیسی ندارند و فقط ساعت های رده پایین را تحت تاثیر قرار میدهند، اما آمار شرکت های بزرگ چندان خوب به نظر نمیرسد.

ساعت سوئیسی SWISS MADE

تفاوت بین ساخت سوئیس SWISS MADE، موتور سوئیسی SWISS Movement و قطعات سوئیسی SWISS Parts

چیزهای زیادی وجود دارند که سوئیس با آنها شناخته شده است، با این حال، صنعت ساعت سازی سوئیسی در جهان زبانزد است. این صنعت میراثی طولانی دارد و علی رغم بحران دهه های 70 و 80 میلادی در برابر ساعت های کوارتز امروزه همچنان صنعت ساعت های مکانیکی سوئیسی به راه خود ادامه می دهند و طرفداران بسیاری در دنیا دارند.

ممکن است گاهی هنگام خرید ساعت با واژگانی از قبیل ساخت سوئیس SWISS MADE، موتور سوئیسی SWISS Movement و یا قطعات سوئیسی SWISS Parts مواجه شده باشید، در این مقاله بر آنیم تفاوت بین این موارد را برای شما تشریح کنیم.

ساخت سوئیس SWISS MADE

هر کالای لوکس نشانه ای دارد که آنها را از سایرین جدا می کند. این نمادی از اصالت محصول است. در سالیان اخیر، تمامی تولید کنندگان ساعت باید اطمینان حاصل کند که تمام ساعت های ساخت سوئیس از استانداردهای تعریف شده در قانون سوئیس پیروی می کنند. بنابراین SWISS MADE برچسب استانداردی است که توسط دولت سوئیس برای ردیابی ادعای تولید سوئیس بودن ساعت ها، ایجاد شده است.

این معیارها از ژانویه سال 2017 میلادی به شرح زیر هستند:

 • موتورهای ساعت داخل سوئیس تولید شده باشند.
 • تمامی موارد کنترل کیفی موتور و سیستم حرکتی در کارخانه سازنده در سوئیس انجام شده باشد.
 • عملیات مونتاژ موتورهای ساعت داخل قاب باید در سوئیس صورت بگیرد.
 • برای عنوان “SWISS MADE” باید حداقل 60 درصد هزینه های هر ساعت در سوئیس انجام شود (ساعت های کوارتز)، این رقم برای ساعت های مکانیکی باید حداقل 80 درصد کل هزینه تولید ساعت در کشور سوئیس باشد.
 • تمامی مراحل طراحی و ساخت موتور حتی برای ساعت های هوشمند باید در سوئیس صورت گرفته باشد.

موتور سوئیسی SWISS Movement

برای اینکه یک موتور ساعت را ساخت سوئیس یا موتور سوئیسی بدانیم باید موارد زیر رعایت شوند:

 • موتورهای ساعت داخل سوئیس تولید شده باشند.
 • تمامی موارد کنترل کیفی موتور و سیستم حرکتی در کارخانه سازنده در سوئیس انجام شده باشد.
 • حداقل 60 درصد از قطعات هر موتور (60 درصد کل قیمت تولید یک موتور) در کشور سوئیس تولید شده باشد.  

قطعات سوئیسی SWISS Parts

امروزه تعداد ساعت های تولیدی بسیار زیاد شده اند. تمامی ساعت هایی که از اجزای سوئیسی استفاده می کنند اما موتور هایی دارند که در سوئیس مونتاژ نمی شوند، جزو دسته Swiss Parts قرار میگیرند. بسیاری از ساعت های هوشمند که در آسیا یا آمریکا تولید می شوند جزو این دسته ساعت ها محسوب می شوند. شما فقط در کتابچه راهنما می توانید در مورد قطعات سوئیسی استفاده شده اطلاعاتی بدست آورید.

گرچه آسیا به عنوان قطب ساعت های مچی کوارتز شناخته شده است، اما در بسیاری از تولیدات ساعت های شرکت های معروف از قطعات سوئیس بهره برداری می گردد. به طور کلی بین یک ساعت ساخت سوئیس و یک ساعت با موتور سوئیسی و یا یک ساعت با قطعات سوئیسی تفاوت بسیاری است و نباید صرفن با شنیدن نام سوئیس فکر کنید که با یک ساعت سوئیسی مواجه هستید. بسیاری از عدم دانش مصرف کنندگان استفاده نموده و با استفاده از این عبارات ساعت های چینی را در قالب ساعت سوئیسی به شما می فروشند. مراقب باشید!

ساعت سوئیسی SWISS MADE

Swiss Made = Swiss Made?

آیا SWISS MADE یعنی در سوئیس ساخته شده؟

آیا تمامی قطعات در سوئیس تولید می شوند؟

 بر اساس قانون SWISSNESS وقتی بیش از 60 دصد هزینه های تولید یک ساعت کوارتز و بیشتر از 80 درصد هزینه های تولید یک ساعت مکانیکی در کشور سوئیس رخ دهد، تولید کننده می تواند از عنوان Swiss Made استفاده نماید.

 آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که Swiss Made ساخت سوئیس نیست. مارکی مانند امگا یا IWC بیشتر از یک تیسوت ساخت سوئیس بودن را حمل می کند. به طور طبیعی ، تفاوت های قابل توجهی در کیفیت وجود دارد ، به ویژه با توجه به دقت ساعت مکانیکی.

 بر اساس گزارشات اتحادیه صنعت ساعت سوئیس، هر ساعت “دارای گواهینامه” ساخت سوئیس 20٪ سود اضافی ایجاد می کند. بنابراین، این گواهینامه SWISS MADE سالانه چندین میلیارد سود به تولید کنندگان می دهد.