مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

عملکرد یا علاقه

گرچه بازار ساعت های اتوماتیک گوی سبقت را از ساعت های کوکی ربوده است، اما هنوز علاقه مندان  اصیل ساعت مچی قلبشان برای موتورهای کوکی می تپد. جوانب مثبت و منفی مقایسه دو نوع موتور مکانیکی را می توان نه فقط از دیدگاه منطقی که از منظر دیدگاه احساسی نیز مورد بررسی قرار داد. اما اولویت با کدام است؟ ساعت مچی کوکی یا ساعت مچی مکانیکی که با نوآوری های کوچک اما قدرتمند در گذر زمان ارتقا یافته است؟

آیا باید یک ساعت مچی کوکی بخرم یا یک ساعت مچی اتوماتیک؟”

در این مقاله به بررسی این دو مورد می پردازیم تا بدانیم بهترین گزینه برای شما چیست؟ تفاوت بین ساعت های اتوماتیک (خودکار) و ساعت های کوکی (کوکی دستی) را بررسی کرده و به نکات مثبت و منفی هر کدام اشاراتی خواهیم کرد. از مقایسه کوتاه ما لذت ببرید.

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

ساعت مچی مکانیکی کوکی

ساعت مچی اتوماتیک

تمام ساعت های مکانیکی نیروی خود را از فنر محکم موجود در موتور ساعت بدست می آورند. این فنر به اصطلاح “شاه فنر” نامیده می شود. عمل منقبض کردن این فنر در ساعت های کوکی توسط تاج و چرخاندن دستی صورت می گیرد در حالی که در موتورهای اتوماتیک به وسیله روتُر تعبیه شده درون موتور این کار با بر دست کردن ساعت به صورت خودکار صورت می پذیرد. (برخی به اشتباه ساعت های اتوماتیک را ساعت نبضی تلقی می کنند). 

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

عملکرد یک ساعت اتوماتیک

در واقع موتورهای اتوماتیک توسعه و ارتقای منطقی موتورهای کوکی هستند. موتورهای اتوماتیک آخرین فناوری برای ایجاد “یک ماشین حرکت دایمی” بروی مچ دست محسوب می گردد. با توجه به عدم نیاز به کوک مداوم عملکرد این مدل موتور ساعت بسیار منطقی و مفید است. ساعت های اتوماتیک انرژی ذخیره شده را از بر دست کردن ساعت بدست می آورند اما در صورتی که ساعت خود را بردست نمی کنید برای سلامت و نگهداری زمان می توانید آن را درون قاب های گردان قابل برنامه ریزی مخصوص ساعت اتوماتیک قرار دهید تا همواره کوک باشند.

برای کسانی که مایلند کل موتور را از پشت شیشه ای قاب ببینند، روتُر ممکن است مانعی محسوب شود.

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

موتور های کوکی اصیل

بدیهی ترین نقطه ضعف ساعت مچی کوکی در برابر ساعت مچی اتوماتیک، ضرورت کوک کردن آن به طور مرتب است. برای کسی که به فکر استفاده آسان از یک ساعت روزمره است این امر یک بازدارنده جدی تلقی می گردد. البته کوک کردن توسط چرخاندن تاج کار چندان مهم و وقت گیری نیست اما اغلب ممکن است که این مجموعه کارهای ریز در زندگی روزمره امروزی غیر ضروری تلقی شوند.

اما برای عاشقان واقعی ساعت، که ساعت را فراتر از یک ابزار اندازه گیری زمان می دانند، کوک کردن یک ساعت یک مراسم واقعی و لذت بخش است که فناوری پیچیده ای را که در داخل ساعت پنهان است به ذهن متبادر می کند. بنابراین برای این دسته، این امر به صمیمیتی مورد علاقه روزمره آنها تبدیل می گردد که دوستداران ساعت نمی خواهند از دست دهند. شاید بهترین حالت مقایسه نزدیک بین این دو را بتوان در سیستم گیربکس دستی ماشین در برابر سیستم گیربکس اتوماتیک مثال زد.
بدون شک، گیربکس اتومات، یک تکامل تکنولوژیکی است اما بسیاری آگاهانه از آن چشم پوشی می کنند. برای علاقه مندان واقعی ساعت نیز نمیتوان احساس و علاقه آنها را به ساعت های کوکی کاملن به عبارات منطقی ارتباط داد.

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

زیبایی شناسی و سایز

دو بحث منطقی که به نفع ساعت مچی کوکی است : از یک طرف به دلیل عدم وجود روتُر، می توان آنها را به طور قابل توجهی نازک طراحی نمود، به همین دلیل است که از نقطه نظر زیبایی شناسی خصوصن برای ساعت های رسمی و ساعت های دِرِس از موتورهای کوکی استفاده می شود. از طرف دیگر، وجود روتُر مانع از دیدن قلب مکانیکی نمی شود، و اگر ساعت شما پشت شیشه ای داشته باشد، دید کاملی از حرکات چرخ دنده ها را در اختیار خواهید داشت.

و معایب ساعت کوکی؟

یکی از معایب ساعت کوکی از دست داده شدن خاصیت ضد آب بودن بر اثر باز و بسته کردن مکرر تاج برای کوک کردن است. گرچه ساعت های بسیار مقاوم طراحی و تولید شده اند اما حتی در ساعت های با کیفیت بالا پس از گذر چندین دهه این امر ممکن است تاثیر نامطلوبی بروی مقاومت در برابر آب بگذارد. بنابراین بسیار منطقی است که پس از یک دهه نیاز داشته باشید تا مهر و موم تاج را تعویض کنید، در حالی که ساعت های مکانیکی بعد از سالیان ممتد به سختی علایم سایش را نشان می دهند.

اما یک نکته واضح است: ساعت مچی کوکی، به هیچ وجه یادگار منسوخ نسل های گذشته نیست، بلکه یک جایگزین جذاب برای ساعت های اتوماتیک است. اگر میخواهید از ساعت اتوماتیک استفاده کنید و در عین حال از نمای کامل عملکرد ساعت لذت ببرید می توانید از طراحی های جدید و مدرن موتورهای اتوماتیک با روتُر به صورت میکرو روتُر غیر متمرکز، یا روتورهای باریک حول ساعت استفاده کنید.

خلاصه مقایسه ساعت های مچی اتوماتیک و ساعت های مچی کوکی

ساعت های مچی اتوماتیک

نکات مثبت: راحتی استفاده بدون نیاز به کوک کردن و یا تعویض باتری به صورت مادام العمر.

نکات منفی: اندازه روتور وزن و سایز ساعت اتوماتیک را بزرگتر و سنگین تر می کند. برای برخی این مشکلی تلقی نمی گردد اما برای بعضی مورد مهمی است.

ساعت های مچی کوکی

نکات مثبت: کسانی که شیفته میکرو مکانیک هستند می توانند از یک ساعت مکانیکی کوکی قلب باز با پشت شیشه ای لذت ببرند. فقدان روتور باعث می شود بتوان ساعت های مکانیکی بسیار نازک و سبک تولید نمود.

نکات منفی: کسانی که به ساعت عشق نمی ورزند و فقط از آن استفاده می کنند، کوک کردن را کمی خسته کننده می دانند.

چرخش مداوم تاج باعث سایش زودرس مهر و موم تاج می گردد.

کلکسیون ساعت های مچی اتوماتیک | کلکسیون ساعت های مچی کوکی

به هر صورت پیشنهاد ما داشتن هر دو مدل ساعت در کلکسیون ساعت شماست.

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک

مقایسه ساعت مچی کوکی و ساعت مچی اتوماتیک