در مقاله راهنمای جامع بندهای ساعت مچی به معرفی و بررسی المان بسیار مهمی از ساعت های مچی با نام بند ساعت یا دستبند ساعت Wrist Watch Band, Bracelet, Straps می پردازیم. این مقاله طولانی است پس اگر وقت کافی برای خواندن کل مقاله ندارید، میتوانید از فهرست مطالب بندهای ساعت مورد علاقه خودتان را بررسی کنید.

یک بند مناسب همراه حیاتی و لازم برای یک ساعت مچی است، تغییر بند ساعت راه آسانی برای تغییر کل استایل ساعت مچی شماست. داشتن کلکسیون متنوع از بندهای ساعت مچی می تواند امکان تغییر استایل ساعت های شما را بی شمار کند. در نظر دیگران، بند ساعت شما بیشتر از خود صفحه ساعت به چشم می آید، بنابراین اگر چه تعداد ساعت های مچی شما زیاد نیستند، می توانید با افزایش تعداد بندهای ساعت مچی خود، به مجموعه کامل و متنوعی از ساعت های مچی مناسب انواع موقعیت ها برسید.

نکته: به طور طبیعی، بندهای ساعت مچی اورجینال به مراتب بسیار ارزان تر از خود ساعت های مچی هستند و روش مقرون به صرفه ای برای افزایش تعداد ساعت های شماست. این بدان معنی نیست که داشتن مجموعه ساعت های بیشتر را فراموش کنید، بلکه می توانید با توجه به المانی که ساعت را روی دست شما نگاه میدارد، ظاهری متفاوت و مناسب برای هر موقعیت با کمترین هزینه داشته باشید.

انواع بندهای ساعت مچی بسیار متفاوت و متغیر هستند، تقریبن به تعداد سلیقه های گوناگون می توان بندهای متفاوتی دید، اما در این مقاله سعی می کنیم به بهترین مدل های بندهای ساعت بپردازیم. هر بند ساعت به مانند هر کالایی، تاریخچه جالبی به همراه دارد، خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

ما سعی کرده ایم در پایان معرفی بندهای ساعت، تعدادی از فروشندگان بند را برای مقایسه شما لیست نمائیم. مطمئن باشید خرید یک بند ساعت مچی اورجینال با کمی قیمت بالاتر، یکی از بهترین تجربه های شما خواهد بود.

لیست بندهای ساعت مچی

بند ساعت مچی ناتو NATO

بندساعت مچی زولو ZULU

بند ساعت مچی رالی Rally

بند ساعت مچی اُویستر (مروارید) Oyster

بند ساعت مچی پرزیدنت President

بند ساعت مچی جوبیلی Jubilee

بند ساعت مچی مهندسی Engineer

بند ساعت مچی خلبانی / هوانوردی Aviator / Pilot

بند ساعت مچی باند BUND

بند ساعت مچی مِش کوسه ای Shark Mesh

بند ساعت مچی میلان Milanese

بند ساعت تروپیک Tropic

بند ساعت مچی پرلون Perlon

بند ساعت مچی وافل Waffle

بند ساعت مچی دابل ریج Double Ridge

بند ساعت مچی ناسا NASA

بند ساعت مچی ناتو Nato Watch Strap

بند ساعت مچی ناتو NATO

استفاده از این بندها را می توان در ساعت های مچی مربوط به نیروهای نظامی در جنگ جهانی دوم مشاهده کرد، اما استفاده با نام “ناتو NATO” برای اولین بار توسط سربازان ارتش انگلستان در سال 1970 میلادی متداول شد. این بندها در گذشته با نام بندهای جی تن G10 تولید شده بودند.

پیشنهاد ما: مقاله مربوط به تاریخچه بند های ساعت ناتو را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

این بندها ابتدا بین نظامیان بسیار رواج پیدا کردند تا اینکه کم کم بین عموم مردم به خاطر ویژگی های خاص خود محبوب شدند.

بند ساعت مچی ناتو Nato Watch Strap بند ساعت مچی ناتو Nato Watch Strap


خاص ترین ویژگی این بندها عبارتند از:

  1. یک تکه بودن بند اصلی و اضافه شدن نیم بند نگه دارنده یا محافظ اضافی برای محافظت و جلوگیری از باز شدن کاما ساعت از دست در صورت پاره شدن بند یا شکسته شدن پین.
  2. برای بندهای رایج دو تکه مجبورید که پین ها را بازو بسته کنید که معمولن وقت گیر است، بندهای ساعت ناتو بدون نیاز به باز کردن پین ها در تنها چند ثانیه به راحتی روی ساعت قرار گرفته یا باز می شوند.
  3. بندهای ساعت مچی ناتو توسط جیمز باند در فیلم های معروف او مورد استفاده قرار گرفتند. تمامی این مزایا به همراه قیمت مناسب این بندها و این واقعیت که می توانید این بندهای ساعت ضد آب را تقریبن در هرموقعیتی بردست کنید، این دستبندهای ساعت را به انتخاب همیشگی تبدیل می کنند.

قیمت بندهای ناتو را می توانید در لینک های زیر بر اساس دلار مشاهده نماید.

پیشنهاد ما خرید بندهای ناتو اورجینال با کیفیت از فروشگاه ساعت ایراتک است.

بند ساعت مچی زُولو Zulu Watch Strap

بندساعت مچی زولو ZULU

بندهای ساعت زُولو سابقه تاریخی کمی نسبت به بندهای دیگر دارند با اینحال بسیار مقبول هستند. این بندها به طور واضح از بندهای ساعت ناتو الهام گرفته شده اند، و به طور تخصصی برای غواصان فراگ یا ZULU DIVER غواصان ویژه نیروی دریایی برای استفاده به همراه ساعت های غواصی طراحی و تولید شده اند. اما تفاوت های جزیی با بندهای ناتو دارند که آنها را از یکدیگر متفاوت می کند.

در قدم اول این بندها از مواد ضخیم تر، اعم از نایلونی و یا چرمی تشکیل شد اند که باعث میگردد که قدرت و دوام آنها افزایش یابد. در مرحله دوم، این بندهای ساعت دارای رینگ های فلزی بزرگتر با لبه های گردتری نسبت به بندهای ناتو هستند تا با افزایش سایز و ضخامت آنها سازگار باشند.

بندهای ناتو دارای سگک و رینگ های فلزی با لبه های تخت و مربعی شکل هستند که با سایز باریک آنها سازگارتر است.

در برخی مدل های زولو ممکن است که بند دوم نگهدارنده ساعت حذف شده باشد. و در اصل شما می توانید بین مدل های متفاوت بندها انتخاب داشته باشید. بدین ترتیب تعداد رینگ های بندهای زولو می تواند بین 3 حلقه برای بندهای زولو بدون نگهدارنده ساعت و تا 5 رینگ برای بندهای زولو به همراه نگهدارنده ساعت (مشابه بندهای ناتو) می باشند. در هر دو صورت به جز ایمنی، از نظر زیبایی هیچ فرقی بین این دو مدل بندهای زولو وجود ندارد.

بند ساعت مچی زُولو Zulu Watch Strap

تفاوت بین بندهای ساعت مچی ناتو و بندهای ساعت مچی زولو

  • به علت سایز و ضخامت بندهای زولو، این بندهای ساعت مناسب ساعت های مچی بزگتر هستند. در حالیکه بندهای ناتو برای ساعت های با قاب کوچکتر مناسب می باشند. بندهای ساعت ناتو به راحتی بین پین های فنری ساعت جای گرفته و ظاهر زیباتری نسبت به بندهای ساعت زولو دارا هستند.
  • بندهای ساعت زولو علاوه بر دوام بیشتر، دارای رینگ های مقاوم تری نیز هستند.
  • انتخاب بین این بندهای بسیار سلیقه ای است. برخی ظاهر درشت و زمخت بندهای زولو را نمی پسندند و به عقیده برخی بندهای ناتو بسیار تی تیش هستند. این کاملن به انتخاب شخصی شما بر میگردد، پیشنهاد می کنیم قبل از خرید بندها را از نزدیک روی ساعت و مچ دست امتحان کنید.

از کلکسیون بندهای ساعت مچی ناتو و زولو فروشگاه ساعت ایراتک با قیمت مناسب (اولین ارایه کننده بندهای ناتو و زولو ساعت مچی در ایران) دیدن فرمائید.

بند ساعت مچی رالی Rally Watch Strap

بند ساعت مچی رالی Rally

بند ساعت مچی رالی با داشتن تعدادی سوراخ بزرگ (معمولن سه و بیشتر) از دستکش های مسابقات ماشین رانی قدیمی الهام گرفته شده اند. در مسابقات رالی ماشین رالی اولیه، سرعت همه چیز بود و برای رسیدن به حداکثر داشتن وزن کمتر الزامی. به همین علت تمام بخش های فلزی ماشین ها دارای سوراخ هایی بودند تا از وزن آنها کاسته شود، به نوعی کل ماشین آبکش بود! به علاوه حرارت بالای تولید شده در ماشین های اولیه نیاز به خنک کاری داشتند، این سوراخ ها به تهویه بهتر و خنک کاری موتور و داخل ماشین کمک می کردند. برای هماهنگی با این شکل و شمایل دستکش های رانندگان رالی نیز به همراه سوراخ هایی طراحی می شدند، در ادامه این طراحی برای هماهنگی بندهای ساعت نیز سوراخ شدند.

فارغ از داستان بوجود آمدن این بندهای ساعت مچی، امروزه این بندها می توانند انتخاب بسیار خوبی برای ست کردن با لباس های تابستانی باشند. قرار داشتن سوراخ ها بروی بند، باعث تهویه بهتر هنگام بر دست کردن ساعت می شوند. در واقع بهترین انتخاب برای ساعت های مچی کرونوگراف وینتیج، بند ساعت مچی رالی است. به شما پیشنهاد می کنیم حداقل یک بند از این مدل را در کلکسیون بندهای خود داشته باشید.

بند ساعت مچی اویستر Oyster Watch Strap

بند ساعت مچی اویستر Oyster Watch Strap

بند ساعت مچی اُویستر (مروارید) Oyster

بند ساعت مچی Oyster توسط رولکس در دهه 1930 میلادی معرفی شدند. این مدل بند ها، بند ساعت کلاسیک به تمام معنی است. این بند ها را می توان از لینک های سه تکه بلند شناسایی نمود، تا به امروز این مدل بند فلزی ساعت محبوب ترین مدل بین دستبندهای ساعت مچی است.

این بندها تقریبن در تمامی مدل های ساعت رولکس وجود دارند و طرفداران زیادی دارند.

گرچه تاریخچه این بند ها بروی محبوبیت آنها تاثیر مستقیمی دارد اما بسیاری از مردم، این بندها را به خاطر دوام و عملکرد عالی به واسطه لینک های بلند و قوی در مرکز بند می پسندند. داشتن لینک های بلند یعنی تعداد کمتر و در نتیجه تعداد کمتر پیوند یعنی کاهش نقاط شکست احتمالی.

قیمت بند ساعت مچی اُویستر در مقایسه با بندهای فلزی ساعت دیگر بیشتر است و به علاوه در مقایسه با بندهای دیگر از انعطاف کمتری برخوردار هستند. جدا از این مشکل جزیی، بند ساعت Oyster تقریبن برای هر ساعتی انتخابی عالی است. لینک های بزرگ برای ساعت های بزرگ و لینک های متناسب کوچکتر برای ساعت های کوچکتر باعث می شوند این بندها حتی بروی ظریف ترین ساعت های مچی زنانه عالی به نظر برسند.

بند ساعت مچی اویستر Oyster Watch Strap

با این پیشینه می توان از این مدل بند، به عنوان یکی از مدل های مانای بند ساعت مچی نام برد.

نکته: برای خرید در نظر داشته باشید که قاب ساعت شما امکان نصب این بندها را داشته باشد (قاب های بسیار باریک این امکان را دارا نیستند) و به علاوه از ترکیب رنگ مناسب استفاده نمائید تا ساعتی شیک، کلاسیک و نامیرا بر دست داشته باشید.

در کلکسیون بندهای فلزی ساعت ایراتک می توانید مدل های زیادی از استیل و تیتانیوم به رنگ های مشکی و نقره ای با عرض های متفاوت بیابید. دیدن کلکسیون بند ساعت مچی فلزی اویستر.

بند ساعت مچی پرزیدنت President Watch Strap

بند ساعت مچی پرزیدنت President Watch Strap

بند ساعت مچی پرزیدنت President

بند ساعت مچی پرزیدنت، بر گرفته از نام رئیس جمهور دوایت دی آیزنهاور است که رولکس در سال 1956 میلادی به عنوان تجلیل، برای دریافت یکصد و پنجاه هزارمین مدرک ساعت کرونومتر این ساعت دی دیت رولکس Rolex Day Date را به ایشان اهدا کردند.

گرچه عرض اولین بند ساعت مچی President به اندازه بند ساعت Oyster بود اما تفاوت های فاحشی داشتند، بند ساعت مچی پرزیدنت با داشتن لینک های کوتاه تر به طرز قابل توجهی از بند اُیستر سنگین تر است. این کوتاه بودن لینک، مشکل سفتی را بر طرف می کند اما از نظر دوام مشکل بالقوه ای دارد. افزایش پیوندها یعنی افزایش احتمال قطعی. امروزه این نگرانی بسیار کم شده است، استحکام لینک ها با بالا بردن کیفیت مواد و جلوگیری از کاهش ساییدگی بسیار بیشتر شده و این بندها نیز برای ساعت شما بندی مادام العمر محسوب می گردند.

این مدل بند نسبت به مدل اُیستر به مراتب رسمی تر است. بهترین حالت استفاده از این مدل بند با ساعت های قاب کوچک و متوسط است.

بند ساعت مچی جوبیلی Jubilee Watch Strap

بند ساعت مچی جوبیلی Jubilee Watch Strap

بند ساعت مچی جوبیلی Jubilee

بند ساعت مچی جوبیلی اولین بار در چهلمین سالگرد رولکس در سال 1945 میلادی به همراه ساعت مچی دیت جاست Datejust (یکی از مشهورترین مدل های ساعت دِرِس رولکس) رونمایی گردید. گرچه در ابتدا فقط در رنگ طلایی ارایه شد اما خیلی زود نسخه های استیل و دوررنگ (استیل طلایی) روانه بازار شدند. طراحی بند ساعت Jubilee باداشتن سه لینک باریک و بسیار صیقلی که بین لینک های ضخیم مات قرار دارند قابل شناسایی است.

گرچه تعداد لینک های این بند ساعت با بند ساعت پرزیدنت یکی است، به علت طراحی بخش میانی باریک تر به نظر میرسد. هنگام استفاده با ساعت بروی مچ دست باعث ایجاد توجه ناظرین به قسمت مرکزی صفحه ساعت می شود. دو رنگ بودن بند ساعت این تاثیر را تشدید میکند، به ویژه هنگامی که پیوندهای مرکزی با رنگ متفاوت از قاب ساعت باشند.

به همین دلیل، بند ساعت جوبیلی یک انتخاب مناسب برای ساعت های با قاب بزرگ یا کوچک است، زیرا بهترین کیفیت را در هر دو نشان می دهد.

تنها مشکل این بندها، گرایش به کشش و شل شدن لینک ها در مدت زمان طولانی است. به مانند بند ساعت President پیوندهای کوچک تر باعث کاهش یکپارچگی بند ساعت شده و استحکام آن را کاهش می دهند. به مرور زمان پین های اتصال دهنده کشیده شده و شل می شوند و بند فرم خود را از دست داده و گشاد می شود. خوش بختانه امروزه قابلیت های مدرن ساخت و ساز این مشکلات را برطرف نموده است، بنابراین این مشکل فقط در مدل های قدیمی دیده می شود. در واقع امروزه تا زمانی که از این بند ساعت سو استفاده! نکردید نباید نگران خرابی ان باشید.

دیدن کلکسیون بند ساعت مچی فلزی جوبیلی.

بند ساعت مچی مهندسی Engineer Watch Strap

بند ساعت مچی مهندسی Engineer Watch Strap

بند ساعت مچی مهندسی Engineer

بند ساعت مچی مهندسی توسط برند سیکو ژاپن برای ساعت های غواصی طراحی شده است. این بند دا داشتن شکلی درشت و کمی تپل مناسب ساعت های سنگین و بزرگ (غالبن ساعت های غواصی) است. گرچه این مدل بند عرض بالای 20 میل دارند اما باطراحی ویژه متشکل از پنج لینک، کمی از حس ضخامت آن تعدیل شده است اما هنوز متراکم به نظر میرسد. هر لینک از نمای کناری به شکل شش ضلعی است که در گوشه ها دارای پَخ هستند. این لینک تقریبن منحصر بفرد بوده و فقط در این مدل بند ساعت دیده می شوند.

با توجه به سایز این بند ساعت، وزن آن بسیار زیاد است و هنگام استفاده ممکن است باعث خستگی مچ دست گردد، البته با مهندسی با دوام و خارق العاده خود حجم ناخوشایند خود را جبران می کند و یک انتخاب عالی برای یک ساعت قاب درشت و سرسخت به نظر می رسد.

در نظر داشته باشید که هنگام خرید این بند، نسبت بند به مچ دست خود را در لحاظ کنید. بند ساعت مچی Engineer برای ساعت های غواصی حجیم و مچ های دست متوسط و بزرگ عالی به نظر می رسند. مثلن در شکل بالا به علت هم خوانی بند با قاب بزرگ ساعت، این بند بسیار مناسب به نظر می رشد.

برخی معتقدند به علت سایز کم این بندها می توان آنها را مادامی که با ساعت متناسب باشند برای هر سایز مچی در نظر گرفت!

قیمت های بند ساعت مچی مهندسی Engineer را در فروشگاه های زیر ملاحضه فرمائید:

بند ساعت مچی خلبانی Pilot Watch Strap

بند ساعت مچی هوانوردی Aviaor Watch Strap

بند ساعت مچی خلبانی / هوانوردی Aviator / Pilot

همانگونه که از نام آن مشخص است، بند ساعت هوانوردی (خلبانی) توسط خلبانان نیروی هوایی آلمان در طول جنگ جهانی دوم متداول شد. اولین بندها بسیار بلند بودند به نحوی که خلبانان بتوانند ساعت را مستقیم بروی مچ دست خود و روی لباس خلبانی (ژاکت خلبانی) ببندند. این بندها در ابتدا دو لایه بودند و توسط پرچ هایی درست زیر لاگ قاب ساعت به هم متصل می شدند تا علاوه بر بالا بردن استحکام و مقاومت بند، از جدا شدن بند تحت هر شرایطی جلوگیر کنند. ساعت های مچی خلبانی برای وضوح و راحتی خواندن، بسیار بزرگ طراحی می شدند، قاب این ساعت ها تا 55 میلی متر قطر داشتند.

قاب ساعت و سایز بندها هنگامی که این ساعت ها برای عموم عرضه شدند بسیار کاهش پیدا نمودند. گرچه ویژگی های اساسی حفظ شدند، امروزه ساعت های خلبانی دارای صفحه با کنتراست بالای مشکی، اعداد سفید، حالت شب نما پر رنگ و بند چرمی به همراه پرچ های بزرگ معرفی می شوند. گرچه این پرچ ها اکنون غیر کاربردی است اما زیبایی قابل توجهی با رنگ صفحه ساعت ایجاد می کند.

بندهای ساعت مچی Aviator به دلیل سابقه ای که در نیروی هوایی دارند با ساعت های مخصوص خلبانان به خصوص ساعت های مچی تولید برندهای IWC، STOWA و LACO تطابق خاصی دارند، کانتراست رنگ سیاه صفحه با رنگ قهوه ای چرم و پرچ های براق، یک ماهیت خاص نظامی را القا می کنند.

این مدل بند ساعت، با زمان سنج های کرونوگراف Chronograph که بعدها برای انجام محاسبات دقیق خلبانان تولید شدند نیز هم خوانی زیادی دارند. در هر صورت این بند ساعت مچی می تواند استایل خاصی به ساعت های با قاب متوسط داده، حس کلاسیک و اسپرت همراه با چاشنی نظامی.

قیمت های بند ساعت مچی خلبانی / هوانوردی را در فروشگاه های زیر ملاحضه فرمائید:

بند ساعت مچی باند BUND

همانند بند ساعت هوانوردی، بند ساعت مچی Bund نیز در جنگ جهانی دوم برای خلبانان آلمانی اختراع شدند، البته به دلیل خاص و متفاوت. بزرگترین علت و خطر در صورت سقوط هواپیما، آتش سوزی است و متعاقب آن هر چیز فلزی می تواند به سرعت داغ شود. ساعت ها همیشه مستقیم در تماس با پوست بودند و در صورت داغ شدن بیش از حد به دست می چسبیدند.

بندهای ساعت مچی باند با لایه ای اضافی برای قرارگیری زیر قاب ساعت طراحی شدند تا از مشکل سوختن دست خلبان جلوگیری کنند. این نکته برای پرواز در ارتفاعات بالا که دما کاهش چشمگیری می یابد نیز بسیاز مفید است چرا که لایه چرم اضافی از چسبیدن فلز به دست بر اثر سرما جلوگیری میکند.

یکی دیگر از مزایای این بندها توانایی جذب عرق دست بود، ساعت های اولیه خیلی در برابر آب مقاوم نبودند، بنابراین عرق دست خلبان می توانست به راحتی وارد قاب ساعت شده و مکانیزم های داخلی ساعت را از بین ببرد.

بند ساعت مچی باند Bund Watch Strap

سربازان سبک زندگی بسیار فعالی داشتند و ساعت جزو ابزار بسیار مهم و حیاتی روزمره به حساب می آمد، با استفاده از بند ساعت مچی باند عملکرد ساعت های مچی بهبود چشمگیری داشتتند.

نکته: امروزه اما باید توجه کرد که این مدل بندها به علت سایز بزرگ برای همه افراد مناسب نیستند، به علاوه معمولن بسیار گرم هستند و اغلب برای استفاده در تابستان پیشنهاد نمی گردند. البته این بندها گزینه مناسبی برای مبتلابان به آلرژی به فلز محسوب می شوند، زیرا از تماس بین ساعت و پوست دست جلوگیری می کنند.

اگر مچ دست شما بزرگ است و یک ساعت خلبانی یا کرونوگراف دارید، حتمن این بند را بروی ساعت خود امتحان کنید، حتمن شگفت زده خواهید شد. دقت کنید که لایه زیرین بند باید تمام قاب ساعت را از زیر پوشش دهد تا شکیل به نظر برسد. قیمت این مدل بندهای ساعت را در زیر ملاحضه فرمائید:

بند ساعت مچی مش کوسه Shark Mesh Watch Strap

بند ساعت مچی مش کوسه Shark Mesh Watch Strap

بند ساعت مچی مِش کوسه ای Shark Mesh

نام بند ساعت مچی مِش کوسه ای بلافاصله تصویر شکارچی وحشی اقیانوس را به ذهن متبادر می کند. این بند برداشتی از لباس های غواصی ساخته شده از بافت های ریز فلزی است که هنگام تحقیق و پژوهش کوسه ها بر تن می کنند.
برند اُمگا از این نام برای یک کمپین تبلیغاتی مشهور برای ساعت غواصی Ploprof 600 استفاده نمود. این ساعت برای غواصان صنعتی طراحی شده بود تا بتواند فشار اعماق زیاد را تحمل کرده و در برابر عملیات سخت و طولانی مقاوم باشد.

در آن زمان این ساعت یکی از محکم ترین و مقاوم ترین ساعت های غواصی بود که تولید شده بودند و بند ساعت علاوه بر جلوه مناسب به راستی حس و حال سر سختی را به آن می بخشید. در ساخت این بند ساعت هیچ پینی استفاده نشده و حلقه های به هم پیوسته به هم متصل شده اند. این بند هیچ نقطه شکستی ندارد، در نتیجه علاوه بر استحکام مثال زدنی از انعطاف بسیار زیادی برخوردار می باشد.

این مدل بند ساعت مچی در حالی که نسبتا سنگین است، با توجه به فاصله زیاد بین پیوند لینک ها قابلیت تنفس داشته و از تعرق بروی دست جلوگیری میکند.

بند ساعت مچی مش کوسه Shark Mesh Watch Strap

بند ساعت مچی مش کوسه Shark Mesh Watch Strap

بارزترین ویژگی بند ساعت مچی Shark Mesh لینک های نسبتن بزرگ آن است. بیشتر دستبندهای مِش مشبک فلزی از پیوندهای کوچک بافته می شوند، اما بند ساعت مش کوسه کاملا برعکس است، به علاوه براحتی می توان لینک ها را کاهش داد تا مناسب مچ دست های کوچک گردد. خصوصیات فوق باعث می شوند این بند ساعت با تمامی ساعت ها به خوبی ست شود، پیشنهاد ما اما امتحان با ساعت های غواصی خصوصن مدل های وینتیج 1970 میلادی است.

قیمت این بندهای ساعت مچی نسبت به بقیه مدل ها بالاتر است. در زیر می توانید قیمت ها را ببینید:

بند ساعت مچی مش میلان Milan Mesh Watch Strap

بند ساعت مچی مش میلان Milanese Watch Strap

بند ساعت مچی میلان Milanese

همانطور که از نام این بند ها مشخص است، بند ساعت مچی میلان در شهر میلان ایتالیا طراحی و تولید می شود. رد پای طرح مِش میلانی را می توان تا قرن سیزدهم میلادی دید، در آن زمان کل ساخت توسط کار دست صورت میگرفت. این هنر تا 500 سال به عنوان یک هنر ایتالیایی باقی ماند.

آقای والمر Vollmer و استایب Staib متخصصیان مشهور بند ساعت آلمانی تولید این بندهای نادر را در اوایل دهه 1920 تجدید کردند و باعث محبوبیت سرسام آور این مدل بند ساعت تا دهه 60 میلادی شدند. بنابراین این مدل بندها یکی از مدل های بسیار متداول برای ساعت های مچی وینتیج دِرِس بودند.

این بندها از محکم ترین تسمه ها و با تراکم بالا و محکم بافته شده اند، این کار باعث می شود علاوه بر طول عمر طولانی براحتی روی دست قرار بگیرند. البته به هم فشردگی این بند ساعت از شل بودن آن جلوگیری می کند و تقریبن اکثر افراد این مدل بند ساعت مچی را می پسندند.

برخی ممکن است این بندها را عتیقه قلمداد کنند، اما با ساعت های معاصر به همان اندازه ساعت های وینتیج هم خوانی دارند. به یاد داشته باشید که نسبت بسیار مهم است، بنابراین استفاده از این بندهای نسبتن نازک به همراه ساعت با قاب بسیار بزرگ را توصیه نمی کنیم.

این بند برای قاب ساعت زیر 40 میلی متر و با ارتفاع حداکثر 14 میل پیشنهاد می گردد.

علاوه بر استحکام، نرمی و زیبایی، این بندها دارای مکانیزم منحصر بفردی هستند، بند ساعت مچی میلان به واسطه طراحی قفل مخصوص می توانند برای هر سایز مچی در عرض چند ثانیه تنظیم شود.

برای خرید بند ساعت مچی مش میلان استیل نقره ای، طلایی و مشکی اورجینال سوئیسی از فروشگاه ساعت ایراتک دیدن فرمائید.

بند ساعت مچی استوایی Tropic Watch Strap

بند ساعت مچی تروپیک Tropic Watch Strap

بند ساعت تروپیک Tropic

بند ساعت تروپیک در دهه 60 میلادی به عنوان جایگزینی برای دستبندهای فلزی مورد استفاده در ساعت های اسپرت رولکس Rolex و تودور Tudor معرفی شدند. بندهای استیل برای غواصی مناسب بودند، اما علاوه بر سنگینی برای جایگزینی قیمت بالایی داشتند. خوشبختانه بندهای لاستیکی به عنوان راه حلی برای هر دو مشکل بودند.

بند ساعت Tropic اولین بند لاستیکی بود که ناکنون تولید شده است و به سرعت بازار ساعت غواصی را فرا گرفت. این بندها با داشتن ظاهری شبیه به بافت سبدی و سوراخ های متعدد در سراسر بند کاملن مشخص هستند. این بافت ها علاوه بر زیبایی امکان تنفس به بند ساعت را می دهند. بندهای اولیه کمی خشک و شکننده بودند اما در دهه 70 میلادی برای بهبود کیفیت و حفظ انعطاف پذیری بیشتر مواد رابر مخصوصی برای این بندها به کار برده شدند.

بند ساعت مچی تروپیک Tropic Watch Strap

یکی از شگفت انگیزترین ویژگی های این بند ساعت طول عمر باور نکردنی آن با ضخامت بسیار باریک آن بود. امروزه بعد از 40 سال بسیاری از مدل های این بند ساعت مورد استفاده قرار می گیرند. این بندها به واسطه تاریخچه با ساعت های غواصی وینتیج بسیار شیک به نظر می رسند گرجه امروزه در بسیاری از برندهای ساعت مورد استفاده قرار می گیرند.

کلکسیون بندهای ساعت لاستیکی مخصوص ساعت های غواصی و ورزشی ایراتک.

بند ساعت مچی پرلون Perlon Watch Strap

بند ساعت مچی پرلون

مانند بندهای ساعت، بندهای ساعت مچی پرلون نیز در دهه 60 میلادی محبوب شدند. بند های پرلون را می توان به راحتی از طریق الگوی بافت سبد مانند آنها را تشخیص داد که از لحاظ ظاهری مشابه سطح بندهای Tropic است.

در بند ساعت مچی پرلون به جای اینکه فقط طرح بافت ایجاد شده باشد، این بند از یک بافت واقعی از نخ های ضخیم نایلون تشکیل شده است. این ویژگی به بندهای پرلون یک بافت سه بعدی با شکوه می دهد در حالی که به طور همزمان از تنفس قابل توجهی برخوردار است.
یکی از منحصر به فردترین ویژگی های بند پرلون قابلیت تغییر پذیری بی انتهای سایز آن است. در این بند ساعت مچی هیچ سوراخ از پیش تعیین شده ای وجود ندارد، بنابراین شاخک سگک کمربند به راحتی درون یکی از سوراخ های موجود در بافت می لغزد. این ویژگی باعث می شود براحتی بتوان این بند ساعت را بروی مچ های بسیار باریک یا مچ های بزرگ استفاده نمود. این بند ساعت در برابر سایش بسیار مقاوم بوده و به ندرت به علت استفاده مداوم از بین می رود.
ویژگی دیگر این بند ساعت این است که در صورت خیس شدن کشیده نشده و به سرعت خشک می شود، بنابراین انتخاب مناسبی برای ساعت های مچی غواصی است وقتی که نمی خواهید از بندهای رابر استفاه کنید.

بند ساعت مچی پرلون Perlon Watch Strap

بندهای پرلون در دهه 60 و 70 میلادی محبوب بودند و با ساعت های غواصی بسیار زیبا خواهند بود. این بند ساعت در اروپا اختراع شد اما به سختی به قاره های دیگر وارد شد، در نیتجه تعداد کمی از فروشندگان این مدل بند در دنیا وجود دارند. اگر بدنبال رنگ و سبک خاصی از این بند ساعت هستید کار دشواری خواهید داشت.
این بندها شبیه به بندهای ساعت ناتو و زُولو یک تکه بوده و نیازی به باز کردن پین ها ندارند، درنتیجه می توانید به همراه بند ساعت زولو و ناتو یک ترکیب زیبا و آسان برای تعویض داشته باشید تا با همه لباس های شما در سفر ست گردند.
صرف نظر از هدف اصلی طراحی آنها، این بند ساعت به زیبایی با تمامی ساعت ها از جمله ساعت های مچی کورونوگراف تا ساعت های دِرِس تطابق پیدا می کند. قیمت مناسب و امکان استفاده در تمام فصول این بند را می تواند به یکی از محبوب ترین بندهای ساعت مچی شما تبدیل کند.

بند ساعت مچی وافل Waffle Watch Strap

بند ساعت مچی وافل Waffle

بند ساعت مچی وافل در اوایل دهه 70 میلادی به همراه ساعت مچی سیکو Diver 6105 ارایه شد. این بند یکی از اختراعات نمادین برند SEIKO ژاپن است. این ساعت پرفروش ترین مدل ساعت غواصی سیکو تا به امروز بوده و نیروهای نظامی آمریکا در ویتنام از این مدل ساعت استفاده می کردند.

در حالی که ساعت های نظامی در جنگل های مرطوب از کار می افتادند، ساعت سیکو 6105 هم چنان بعد از پایان جنگ به کار خود ادامه میداد. بعد از برگشت نظامیان آمریکایی و همراه بردن ساعت به آمریکا، این ساعت به سرعت بین محافل غیر نظامی محبوبیت یافت.

کاراکتر مشخص این بند که به وضوح دیده می شود، بافت خاص مربعی شکل (وافل شکل) روی بند است که اکثر ساعت های سیکو به آن تجهیز شده اند. این بندها با داشتن منافذ زیاد برای تنفس، قابلیت ضد آب بودن و امکان تمیز شدن آسان در کنار انعطاف بالا از محبوب ترین مدل های بند ساعت بودند. متاسفانه سیکو به تولید این بندها ادامه نداد و امروزه مدل های موجود در بازار نمونه های شبیه سازی شده هستند.

بدیهی است که بند ساعت مچی وافل بروی ساعت های سیکو عالی به نظر می رسد، اما این مدل ساعت ها و بندها دیگر تولید نشده و قیمت نسبتا بالایی برای مجموعه داران خواهند داشت. گرچه بسیاری از تولید کنندگان چینی شروع به تولید کپی های بسیار نزدیک به این ساعت و بند نموده اند اما هنوز این مدل های غیر اصلی نیز قیمت بالایی دارند.

اگر بدنبال تجربه یک ساعت سیکو واقعی هستید، ساعت سیکو 6105 به همراه بند وافل به شما تجربه ای متفاوت خواهند داد.

لیست فروشندگان بند ساعت مچی وافل:

بند ساعت مچی ناسا NASA Watch Strap

بند ساعت مچی ناسا NASA Watch Strap

بند ساعت مچی ناسا NASA

این بند ساعت از جنس Velcor یا برزنت بوده و بسیار بلند می باشند. این بند ساعت اولین بار بروی ساعت های اُمگا Speedmaster برای استفاده فضانوردان آپولو در سطح کره ماه ارایه گردیدند تا بتوانند این بندها را بروی لباس فضایی خود بپوشند.

امروزه مدل های مشابه یا کوتاه تر شده برای استفاده عموم در بازار موجود هستند البته قیمت بسیار بالایی دارند.

در لیست زیر می توانید مدل ها و قیمت این بند ساعت مچی را ملاحضه فرمائید:

مقالات مرتبط: نحوه انتخاب بند ساعت مچی مناسب.